داده کاویشبکه عصبی و یادگیری ماشینیهوش مصنوعی

هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و داده کاوی چه ارتباطی با هم دارند؟

دنیای تکنولوژی و فناوری، همه‌ی افراد را وادار به کنار آمدن با زندگی ماشینی کرده است. زندگی ماشینی که بتوان با آن رفتارها و وظایف انسانی را تطبیق داد. امروزه ما در دنیای داده‌ها و اطلاعات زندگی می‌کنیم که در آن ظاهر شدن شبکه‌های اجتماعی و پیشرفت اینترنت موجب افزایش حجم داده‌ها در حد وسیع شده است. حجم و میزان این داده‌ها آنقدر زیاد است که نیاز به علم داده کاوی بیشتر از هر زمان دیگری احساس می‌شود.
در واقع استخراج اطلاعات مهم از بین داده‌های بسیار زیاد، دستیابی به یک تصمیم و انتخاب و بینش درست، یکی از تخصص‌های بسیار مهم برای ماندگاری و بقای کسب و کارهای امروزی محسوب می‌شود. هوش مصنوعی در این زمینه بسیار مؤثر عمل کرده و به ما در استخراج داده‌ها و داده کاوی هوشمند کمک شایانی می‌کند.
در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا از ارتباط میان هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و داده کاوی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چه ارتباطی بین هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و داده کاوی وجود دارد؟

  • هوش مصنوعی

این حوزه به روش‌های اتوماتیک استدلال و نتیجه‌گیری توسط رایانه‌ها می‌پردازد. برخی از الگوریتم های هوش مصنوعی عبارتند از: BFS ،DFS و Dijkstra. جستجو و بهینه‌سازی، ناوبری ربات، سیستم تصمیم‌گیری بالینی خودکار و NLP موارد مهم استفاده از هوش مصنوعی هستند.

  • یادگیری ماشینی

ماشین لرنینگ از زیرمجموعه‌های هوش مصنوعی محسوب می‌شود. این فیلد به تبدیل داده‌ها به اطلاعات و تصمیم‌گیری بر اساس آن می‌پردازد. برخی از الگوریتم‌ها عبارتند از: طبقه بندی، خوشه بندی، انتخاب ویژگی و پیش بینی.

ابزار سوشال لیسنینگ دیتاک

یکی از نمونه‌های استفاده از یادگیری ماشینی، سیستم توصیه محصول آمازون است. پیش بینی بار انرژی در صنعت برق و پیش بینی فروش در صنعت خرده فروشی نیز از دیگر کاربردهای این علم است.

  • داده کاوی

این رشته بیشتر مربوط به استخراج اطلاعات از تعداد زیادی داده یا همان بیگ دیتاست. جستجوی گوگل از نمونه‌های چنین سیستمی است. داده کاوی یک رشته فنی نیست بلکه از الگوریتم‌های مختلف مربوط به NLP ،Machine Learning و AI استفاده می‌کند. برنامه‌های جستجو، جمع بندی متن، سیستم‌‌های پاسخ دادن به سوال و … نمونه‌هایی از کاربرد داده کاوی هستند.

مطالب مرتبط با هوش مصنوعی و کاربردهای آن را بخوانید: هوش مصنوعی

 

هوش مصنوعی در واقع علمی است که به ماشین‌ها کمک می‌کند که مانند یک انسان هوشمند رفتار کنند و قادر به انجام وظایف مختلف باشند. هوش مصنوعی قدرت یادگیری و تحلیل وقایع را ندارد اما اطلاعات مورد نیاز برای رفع مشکلات احتمالی را برنامه نویسی کرده و در اختیار سیستم قرار می‌دهد، سپس با استفاده از این داده‌ها و محاسبات، شروع به حل مشکلات و مسائل می‌کند.

به مرور زمان سیستم‌ها نیاز به توانایی و هوشی دارند تا با استفاده از تجریبات گذشته دانش جدیدی را فراگیرند. از این رو هوش مصنوعی رابطه بسیار نزدیکی با یادگیری ماشین دارد. در اصل یک برنامه از قبل نوشته شده به سیستم می‌گوید که برای بهبود عملکرد و تصمیم‌گیری در آینده، در گذر زمان دانش جدیدی را از خروجی‌ها و عملکرد گذشته خود آموزش ببیند. یادگیری ماشین توانایی تعمیم اطلاعات از داده‌های زیادی را دارد و می‌تواند با استفاده از الگوریتم‌ها، روابط و الگوهای بین داده‌ها را تشخیص داده، نتایج مفیدی را بدست آورده و اقدامات جدیدی انجام دهد.

یادگیری ماشین و داده کاوی چه ارتباطی با هوش مصنوعی دارند؟

می‌دانیم که داده کاوی توسط یک فرد با یک هدف خاص انجام می‌شود که از یک مجموعه داده استفاده می‌کند. در اصل فرد با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین، الگوی موردنیاز خود را از یک مجموعه دریافت خواهد کرد.

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=”700″]شرکت دیتاک در زمینه هوش مصنوعی، بیگ دیتای شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های خبری، تحلیل و داده کاوی کلان داده و خدمات مربوط به آن فعالیت دارد. برای آشنایی بیشتر با خدمات دیتاک و استفاده از آن به وبسایت دیتاک مراجعه کرده و با ما در ارتباط باشید.

[button color=”red” size=”big” link=”http://dataak.com/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]از دیتاک برای بهبود روند استفاده از فناوری در شرکت خود بهره ببرید.[/button][/box]

ارتباط هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و داده کاوی با یکدیگر به گونه‌ای است که اگر هر کدام از این حوزه‌ها فعالیت خود را به درستی انجام ندهد حوزه‌های دیگر نیز نتایج و الگوهای درستی را  ارائه نمی‌دهند.

داده کاوی و یادگیری ماشین در کنار شباهت‌هایی که با یکدیگر دارند دارای تفاوت‌هایی نیز هستند. یادگیری ماشین در واقع هدف ساخت ماشینی را دنبال می‌کند که توانایی یادگیری داشته باشد و بتواند خود را با اطلاعات جدید وفق دهد. اما داده کاوی مربوط به علمی برای استخراج دانش از مجموعه پایگاه داده‌هاست. داده کاوی بر روی مسائل صنعتی و راه‌حل‌های کاربردی تمرکز دارد که علاوه بر نگرانی در مورد اندازه داده‌ها، از نظر داده‌های بزرگ یا کوچک، بر روی سرعت پردازش داده‌ها نیز تمرکز می‌کند.

بیشتر بخوانید: یادگیری ماشین یا ماشین لرنینگ چیست؟ | کاربردها و ویژگی‌ها

 

جان مک کارتی، پدر هوش مصنوعی جهان، معتقد است هوش مصنوعی دانشی مهندسی است که ماشین‌ها را هوشمند می‌کند. در واقع او معتقد است که هوش مصنوعی با هوشمندسازی کامپیوترها سر و کار داشته و به ماشین‌ها کمک می‌کند تا بتوانند رفتار انسان را تقلید کنند. او همچنین یادگیری ماشین را زیر مجموعه‌ای از هوش مصنوعی می‌داند، به این معنی که تمام الگوریتم‌‌های یادگیری ماشین، هوش مصنوعی به حساب می‌آیند ولی تمام الگوریتم‌های هوش مصنوعی یادگیری ماشین به حساب نمی‌آیند.

یکی از تفاوت‌های اصلی یادگیری ماشین با سایر الگوریتم‌ها این است که الگوریتم‌های یادگیری ماشین قادر هستند ساختار خود را با اطلاعات جدیدی تغییر دهند. یادگیری ماشین یک الگوریتم پویا است و برای تغییرات خاص نیازی به دخالت انسان ندارد و همین امر موجب می‌شود که این الگوریتم‌ها کمتر به اشخاص متکی باشند. نکته جالب اینکه یادگیری ماشین به این معناست که الگوریتم‌ها سعی می‌کنند در بعد محدودی خود را بهینه کنند. الگوریتم‌های یادگیری ماشین تلاش می‌کنند تا یک خطا را به حداقل برسانند، این خطاها شامل تابع هزینه، تابع خطا و تابع هدف است.

ارتباط داده کاوی، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

داده کاوی، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین سه علمی هستند که برای توسعه کسب و کارهای کلان امروزی بسیار ضروری بوده و در کنار تفاوت‌هایی که باهم دارند، دارای ارتباط مستقیمی نیز با یکدیگر هستند. پیشرفت تکنولوژی و توسعه اینترنت در جهان امروز تأثیرات مستقیمی بر این سه علم داشته است و منجر شده که ارتباط تنگانگی میان آن‌ها ایجاد شود.

در واقع با داده کاویِ حجم عظیمی از داده‌ها و اطلاعات، می‌توان الگوریتم‌های مناسبی برای یادگیری ماشین در نظر گرفت و با استفاده از هوش مصنوعی آن را هوشمندسازی کرد. کسب و کار و فعالیت‌های امروزی همراه با این سه علم هستند و هر روز دستخوش تغییرات بیشتری خواهند شد. این علوم روز به روز با پیشرفت‌های زیادی مواجه بوده و تغییرات بزرگتری را در سیستم خود ایجاد می‌کنند تا بتوانند عملکرد مؤثرتری داشته باشند.

شما چه تفاوت‌هایی میان علوم هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و داده کاوی می‌بینید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ابزار سوشال لیسنینگ دیتاک را رایگان امتحان کنید

پانته‌آ پایدار

من پانتـه‌آ پایـدار کارشناس ارشد مهندسی آی تی در گرایش کسب و کار الکترونیکی هستم. علاقمند به هر فناوری و تکنیک جدیدی در حوزه آی‌تی و هر چه به این حوزه کمک می‌کند. به تحقیق و پژوهش و تولید محتوا در زمینه دنیای دیجیتال و آی تی مشغولم.

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام ممنون بابت مطالب مفیدتان به نظر من هوش مصنوعی علم شبیه سازی ماشین به انسان و یادگیری ماشین در راستای تکامل هوش مصنوعی و قابلیت تحلیل رفتار گذشته ماشین برای گرفتن تصمیمات آینده توسط آن است و داده کاوی یکی از کمک های ماشین هوشمند به ما در راستای تحلیل رفتار تصمیم گیری برای آینده است.

  2. سلام.ممنوم از مطلب خوب و مفیدتون.من اگر بخوام برای تثبیت بهتر توضیحاتتون برای خودم درهر سه زمینه یک پروژه کوچک رو تمرین کنم چه پروژه هایی رو سرچ کنم

    1. سلام. سپاس از حسن نظر شما. سوالتون کلی هست اما می‌تونید نمونه پروژه‌های کوچک رو در فضای مجازی جستجو بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا